Vitamíny a doplňky stravy.

  Ptáci potřebují dosti velké dávky vitamínů,protože vydávají značné množství energie při létání,obnovování peří,shánění potravy,výživě mláďat a pod. Při nedostatku vitamínů u nich dochází k vážným poruchám.Zdravý pták uhrazuje svoji potřebu vitamínů z normální potravy. Proto podáváme čerstvé ovoce,mrkev,zelené krmení, polozralé semena,naklíčené zrní.Za mimořádných okolností a při zátěžích,jakými jsou transport,výstavy,hnízdění,odchov mladých,pelichání,onemocnění,se může stát,že s přírodními zdroji již nevystačíme, a proto používáme plnohodnotné doplňkové vitamíny.

  Vitamíny můžeme podávat ptákům v napáječkách - rozpustné ve vodě,nebo ve vaječných směsích.Přidávání vitamínů do krmení musíme vždy po několika dnech na pár dnů přestat,jinak ptáci projevují nechuť k jejich dalšímu přijímání.

 ZÁKLADNÍ VITAMÍNY

  Vitamín  A  -  zvaný axeroftol,  je důležitý pro látkovou výměnu uhlohydrátů. Je obsažen v karoténu (mrkev,zelené části rostlin) a rybím tuku. Zvyšuje odolnost proti nemocem. Nedostatek způsobuje snížení snášky, líhnivosti a vysokou úmrtností mladých. U ptáků se projevuje menší pohyblivostí, ospalostí,načechraným peřím i záněty očí. Podporuje růst a chrání sliznici dýchacích cest před katarem.

  Vitamín  D  -  je důležitý pro látkovou výměnu vápníku a minerálních látek. Je obsažen v rybím tuku a tvoří se též působením slunečních paprsků v podkožním vazivu. Proto nemusíme vitamín D dávat v létě,ale v zimě se bez něj neobejdeme.

  Vitamín  D3 - zvaný kalciferol,je pro ptáky nejdůležitějším vitamínem řady D. Je asi 25x účinnější než vitamín D2.Plně působí jen při dostatečném množství fosforu a vápníku v těle ptáka.Podmiňuje normální růst kostí.Při jeho nedostatku dochází k měknutí kostí,ke vzniku křivých noh,zkřivené prsní kosti a slabých skořápek u vajec.

  Vitamín  E  - zvaný tokoferol, je obsažen v klíčcích obilovin  a ve všech zelených částech rostlin. Jeho nedostatek způsobuje neplodnost i poruchy nervové soustavy.

  Vitamín  B  - je obsažen v živočišných produktechv kvasnicích,naklíčeném zrní,vaječném žloutku,v zelených částech rostlin apod.Je znám celý komplex B vitamínů, jejicž nedostatek způsobuje poruchy nervové soustavy, víměny látkové bílkovin, nechutenství, růstu, tvoření krve, činnosti kůže a sliznice.

  Vitamín  B1 - zvaný tiamin, ovlivňuje růst,trávící ústrojí a činnost nervové soustavy.Je obsažen v obilních klíčcích,zeleném naklíčeném obilí.

  Vitamín  B2 - zvaný riboflavin,má vliv na tělesný růst,nervovou soustavu,snášku a vývoj embrya.Je obsažen stejně jako vitamín B1.

  Vitamín  B6 - zvaný pyridoxin, ovlivňuje přijímání potravy,přeměnu tuků,tvorbu hemoglobinu,přeměnu látek.Je obsažen v obilí,obilních klíčcích,v mléce,vejcích a zeleném krmení.

  Vitamín B12 - zvaný kobalamin,působí na celkový růst, tvorbu krve,lepší využívání rostlinných bílkovin,líhnivost a životaschopnost mladých. Je obsažen v mléce,živočišných produktech a trouchnivějícím dřevě.Tvoří ho mikroorganismi.

  Vitamín  K3 - antihemoragický ovlivňuje srážlivost krve.Při jeho nedostatku může docházet k vnitřnímu krvácení, zvláště u mladých ptáků.Je obsažen v zeleném krmení.Velké množství vitamínu K3 obsahuje špenát.

  Vitamín  C  - je obsažen v zeleném krmivu.

  Vitamín  H  - zvaný biotin,ovlivňuje normální funkci kůže. Jeho nedostatek způsobuje vypadávání per, což se projevuje holými místy v opeření. Je důležitý pro přeměnu tuků,působí na růst a líhnivost vajec. Je obsažen v zrní,sušeném mléce a vojtěškové moučce.

MINERÁLIE

  Minerálie mají  velký význam pro udržení krve v normálním složení a proto je potřeba podávat je stále v dostatečném množství. Jestiže  chybí, bere si je tělo ze svých zásob,především z kostí. Důsledky se projeví při snášení a krmení mladých. Vysoce plodní ptáci  potřebují  mnoho vápníku - skořápky.

  Závěrem bych chtěl toto rozsáhlé povídání o vitamínech shrnout do pár vět.

Podávání vitamínů a minerálů našim ptákům je samozřejmostí. V dnešní době máme na výběr mnoho vitamínových produktů od různých firem a každý z nás si z toho nepřeberného množství určitě vybere ,co pro své opeřence potřebuje.                                                    

  Od svého začátku jsem v chovu exotického ptactva používal ROBORAN, který obsahuje vitamíny A,H,D3,E,B1,B2,B6,B12. Je to základ, který jsem  jim podával v míchanicích. Do vody jsem přidával od firmy "Orlux" Omni-vit - speciální směs vitamínů a aminokyselin pro ptactvo a občas i syrovátka. 
  Postupem času jsem začal na trhu objevovat nové krmné doplňky a samozřejmě začal používat
tyto novinky.

Nyní předkládám Promotor L, Karnivit, Opti - Breed a HUMAC Natur Exot.
Říční písek a grit, je nezbytný  pro dobré trávení, POZOR - NEZAPOMÍNAT NA PRAVIDELNÉ ODČERVENÍ, používám přípravek CHEMISOL, který aplikuji do vody. 

Ale pokrok nezastavíme a na trhu se stále objevují nové přípravky.