Papoušek zpěvavý
Psephotus haematonotus
Žije v jihovýchodní Austrálii.
Biotopem tohoto druhu jsou savany,travnaté plochy,otevřené planiny a hospodářské farmy. Na zemi jsou ptáci velmi čiperní, sbírají semena a brzy po východu slunce se přilétají napít ke svým oblíbeným vodním zdrojům. Jejich let je rychlý, poněkud vlnitý, ne však jako u rosel.
Papoušci zpěvaví jsou značně odolní a otužilí, snesou i větší mrazy (až – 20 stupňů).
Můžeme je celoročně chovat ve voliéře, je však nutné, aby si zvykli a aby nocovali v uzavřeném prostoru. Pro svou nenáročnost,odolnost a snadné hnízdění jsou ideálním druhem pro začínající chovatele.
Papoušek zpěvavý je pohlavně dospělý v 8 až 10 měsících. Pokud ptáky ptáky nechováme přes zimu ve venkovní voliéře, vypouštíme je do voliér brzy z jara, koncem března začátkem dubna, podle počasí. Postačí jim voliéra 2 x 1 x 2m (dxšxv).
Budky zavěšujeme,jakmile se oteplí. Na výběr budek nejsou nároční, hnízdí v přírodních kmenech i v budkách. Používám budky stejné jako pro chov korel. 30 x 20 x 20 cm (d x š x v). Vletový otvor má průměr 6 cm.
KRMENÍ,
Je podobné jako u jiných druhů. Berou hlavně slunečnici, proso a loupaný oves. Přidávám jim také lesknici a mohár. Zelené krmení je také důležité. Např. ptačinec žabinec a salát. Z ovoce jim podávám pouze jablka, ale v malém množství.
MUTACE,
Skořicová - původně se jí říkalo lutino, žlutá,později pastelová. Po vylíhnutí mají oči červené a později tmavočervené a zbarvení těla více hnědavé než žluté.
Strakatá mutace – je to kombinace zářivě žluté a olivově zelené.
Lutino mutace – čistě žluté zbarvení a červené oči.
Albino mutace – čistě bílé a červené oči.
Opalinová mutace
Poslední mutace,které se nabízí v Austrálii u papouška zpěvavého jsou – stříbrná, krémová,
platinová,plavá,zlatá plavá,stříbrný opalin apod.
Použil jsem publikaci PAPOUŠCI AUSTRÁLIE I. od Milana Vašíčka a pár postřehů z vlastního chovu.