Rýžovník šedý
(Padda oryzivora)
Výskyt:
na Filipínách v Indonésii a v jižní Číně.
Rýžovníci jsou celkem nenároční, společenští, odolní, a snášenliví vůči ostatním ptákům i v době hnízdění. Občas se stane, že některý samec je agresivní, ale pokud je chováme ve větší voliéře, vždy se vše srovná a bez problému hnízdí s chůvkami, zebřičkami a jinou drobotinou. Můžou se umístit i do voliéry k menším papouškům, jako jsou andulky, nebo neofemy.Taktéž zahnízdí i v bednové kleci o rozměrech - v.50 cm x š.50 cm x d. 80 cm. V klecích necháváme hnízdit pouze jeden pár. Pokud se nám podaří sestavit harmonizující pár, brzy se dočkáme prvních odchovů.
Stáří těchto ptáků pro hnízdění je minimálně 10 měsíců.Sestavení páru však není jednoduché, neboť rozlišování pohlaví podle vzhledu není 100%. Jediný spolehlivý znak je zpěv samečka. Zkušený chovatel dokáže rozeznat pohlaví i podle vzhledu pouze u dospělého jedince. Sameček má mohutnější, tmavě červený zobák, výraznější červené oční okruží a mohutnější postavu. Velikost rýžovníků je asi 14 cm.
Na hnízdění používám ležaté budky pro andulky a na stavbu hnízda jim předkládám různé druhy sena a kokosové vlákno. Hnízdo staví sameček, ale jejich hnízda nejsou tak dokonalá jako u jiných astrildů. Rýžovníci snášejí 4 - 6 vajíček a snůšku střídavě zahřívají oba rodiče. Mladé se líhnou asi po 14ti dnech a krmí je taktéž oba rodiče. Z budky mladé vylétají po 28 dnech a po dalších dvou týdnech jsou již samostatní. Před odstavením mláďat si musíme být jistí, že jsou schopni se o sebe postarat. Přepeřování do šatu dospelého jedince trvá průměrně 4 měsíce, někdy i déle.
Hlavní složkou krmení rýžovníků jsou různé druhy prosa, lesknice, semenec, loupaný oves a trochu nigeru. Po dobu krmení mláďat podávám vaječnou míchanici a jako pamlsek dávám klasy senegalského prosa. Ze zeleného krmení je to ptačinec žabinec, smetanku lékařskou. O ovoce nejeví zájem, ale strouhaná mrkev jim velice chutná.
Samozřejmostí je grit a vaječné skořápky.
Vzhledem k tomu, že jsou tito ptáčci velmi odolní a nenároční, jsou dle mého názoru vhodní pro začátečníky, stejně jako chůvičky a zebřičky.
S výskytem nemocí jsem se ve svém chovu nesetkal.
I když jsou odolní, nechávám je přezimovat ve vnitřním prostoru v klecích, kde teplota neklesá
pod 8 stupňů.