PŘÍKLADY KRMENÍ  

V přírodě si ptáci hledají pestrou a plnohodnotnou potravu sami. Vše, co požírají, je čerstvé a obsahuje maximum živin. V závislosti na ročním období a na tom, k jaké potravě mají přístup, si mohou sami vybrat, co potřebují. Ptáci chovaní v klecích a voliérách jsou zcela odkázáni na potravě, kterou jim předložíme. Od původního majitele zakoupeného ptáka, bychom měli dostat veškeré informace, na jakou potravu byl pták zvyklý a v jakém zařízení byl chován.

 ZÁKLADNÍM krmivem pro malé druhy papoušků, například andulky vlnkované nebo traváky, ale i pro astrildy je směs různých druhů pros. Dále přidávám pro malé papoušky slunečnicová semena, pšenici, loupaný oves. Občas jim dávám (hlavně během chladných dní) trochu řepky, máku a semenec. Astrildům přilepšuji mohárem, lesknicí, vyjímečně  čumízou. Všichni ale velice milují senegalské proso.

V období hnízdění je nezbytné podávat vaječnou míchanici. Tu si buď připravuji sám, nebo používám krmné směsi Deli Nature, CéDé a Orlux. Toto krmivo obohacuji krmným doplňkem 
Humac natur (dietetický přípravek s vysokým obsahem huminových kyselin)
 a občas Roboran.                      
                     

Příprava vlastní vaječné směsi: (množství závisí na počtu chovaných ptáků)

1 ks vařené vejce natvrdo                                                                                                

2 ks syrové strouhané mrkve

cca 4 polévkové lžíce strouhanky                                                                                      

vše řádně promíchám. Strouhanky přidávám takové množství, abych odstranil přebytečnou vlhkost z nastrouhané mrkve. Do míchanice mohu přidat nasekaná zelené krmení, kopřivu, salát, ptačinec. Směs se musí co nejdříve zkrmit!!!  

  Další „pamlsek“ který dávám při hnízdění, ale i v zimě je máčené a klíčené zrní. Zrní  jsem dříve nakličoval z části dle článku Krmení, z knihy pana Rudolfa Víta – Cizokrajní ptáci v klecích.               Zrní dám do staré dámské punčochy a tu ponořím celou do sklenice vody a nechám 12 hodin stát v teplé místnosti. Pak punčochu se zrním vyndám a důkladně properu pod tekoucí vodou. Takto proprané zrní nechám důkladně okapat a rozhrnu ho na tácku do slabé vrstvy. Tácek nechám opět v teple a za dalších 12 hodin naklíčené zrní zkrmuji.

V současné době používám naklíčovací misky.

Takto nakličuji všechny druhy včetně senegalských klasů.

Nakličuji pouze malé množství, abych ho stihl do 24 hodin zkrmit.

Důležité pro některé druhy astrildů v době hnízdění, je mít dostatečný přísun živočišného krmení. Pěnkavy nádherné je žerou rády a je to také jedno z nejhodnotnějších krmiv.

Po krmení mravenčími kuklami ptáci brzy zahnízdí a většinou také s úspěchem vyvedou mladé.

Dalším živočišným krmivem, které předkládám jsou mouční červy, Většina druhů pěnkav nádherných je konzumuje přímo vášnivě.   

 

 

 

Na trhu s krmivy je v dnešní době spousta druhů a směsí krmení, stačí si jen správně vybrat.